Web
Analytics Made Easy - StatCounter

انتخاب زبان : English | فارسی

بامشارکت

تحت نظارت

برگزار کننده

همکار بین المللی

همکاران

  • 1
  • 2
  • 3

مقدمه

در عصر اقتصاد دیجیتال که فناوری اطلاعات و ارتباط­ (ICT)­ ابزاری قدرتمند و مهم­ترین عامل توسعه و رشد کشورهای درحال پیشرفت است، دستاوردهای آن به حدی جوامع را تحت­ الشعاع قرار داده که غفلت از آن موجب شکاف­ ها و عقب ­ماندگی­ های جبران­ ناپذیری خواهد شد.

پارادایم فناوری اطلاعات و ارتباطات که از آن به­ عنوان جامعه دانایی محور، جامعه اطلاعاتی، جامعه معرفتی، جامعه شبکه­ ای و... یاد می­شود، امروز به­ عنوان مهم­ترین استراتژی توسعه ­یافتگی تلقی می­گردد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار قدرتمند توسعه و راه میانبر می تواند شکاف عمیق بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را کاهش دهد.

درسال 1965 میلادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود 5 درصد از هزینه­ های سرمایه­ گذاری کشورها را به خود اختصاص داده بود و در سال 2015 این رقم به بیش از 80 درصد رسید.

درواقع ­ICT، بنیان کسب­ و­کار را به­ شدت متحول کرده است و می­ تواند به مزیت کاملا رقابتی و استراتژیک برای بنگاه ­ها و کشورها تبدیل شود.

در کشورهای توسعه­ یافته، گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب افزایش کارایی اقتصادی آنها شده و ارتقای عملکرد سازمان­ ها، ظهور کسب و کارهای نوین، بهبود شاخص­ ها و متغییرهای خرد و کلان اقتصادی کشورها، حاصل توسعه فناوری و ارتباطات در این کشورهاست.

برای بهره ­گیری از فناوری اطلاعات به­ عنوان ابزار توسعه و ارتقای کارایی اقتصادی باید سیاست­ های مطلوب و بهینه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات با توجه به امکانات و ساختار موجود کشور تدوین شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای در حال توسعه می­ تواند عاملی مهم و اساسی به­ منظور دسترسی سریع این کشورها به مراحل بالاتر توسعه باشد.

در گذشته اقتصاددانان کشورها را به لحاظ درآمد و ثروت به دو دسته فقیر و ثروتمند تقسیم می­کردند، اما در یک دهه اخیر عامل سوم دیگری به نام اطلاعات نیز در این تقسیم ­بندی نقش ویژه­ ای ایفا کرده است، یعنی کشورهایی که دارای اطلاعات کمتری هستند در رده کشورهای فقیر دسته­ بندی می­شوند.

وجود فناوری اطلاعات عملکرد­ بازارها را بهبود می­بخشد، زیرا به ­طور مستقیم و غیرمستقیم همه مولفه­ های بازار از جمله نوع تولید، فرآیند تولید، صادرات و... را تحت­ تاثیر قرار می­دهد و می­تواند موجب رشد اقتصادی کشورها شود.

در بند سوم چشم انداز ایران 1404 آمده است: «جامعه ایرانی در افق 1404، جامعه­ای است برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم، فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی»؛ درنتیجه تا سال 1404 فرصت کمی باقی است تا بتوانیم با بهره ­گیری از فناوری اطلاعات کاستی­ های سال­های گذشته را جبران کنیم.

درراستای بررسی پدیده ­های نو و آینده­ پژوهی فناورانه و تبیین رویکردهای مواجه و بهره ­برداری از فرصت­ ها «اولین همایش بین ­المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران»  توسط  شرکت همایش سازان امروز(IICIC)  تحت نظارت دفتر ریاست جمهوری در روزهای 29 و 30 بهمن ماه 1397 در محل مرکز همایش ­های بین ­المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران ) برگزار می گردد.

روزشمار همایش

 

آغاز همایش

حامیان مالی

          

حامیان رسانه ای

دبیرخانه همایش: شرکت همایش سازان امروز

تهران - خیابان ولیعصر، روبه روی پارک ملت، نبش خیابان انصاری، برج ملت، طبقه 7، واحد 4
021-22037383
021-22044769
 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  
: https://t.me/IT2025

دبیرخانه علمی همایش

تهران، سعادت آباد، میدان کتاب، خیابان کوهستان، خیابان میثاق، خیابان سوم شرقی، پلاک 7، واحد یک 
021-86083293
021-26762334